MEZI SUPY

1. srpna 2011 v 14:30 | Kyle |  FILMOVÉ MÁYOVKY

DĚJ

Cesta přistěhovalců, kteří se chtějí usadit v Arizoně, vede přes nebezpečnou pustinu nazývanou Llano Estacado. Tady však řádí bezohlední bandité nazývaní Supové. Ti také zavraždí manželku a dceru farmáře Baumana a pak jeden z nich v převleku za misionáře svalí vinu na indiány z kmene Šošonů. Bandité vedení bezohledným Prestonem připravují velkou akci, chtějí se vmísit mezi nové kolonisty a místo k cíli jejich cesty je zavést do pasti, tam je pobít a zmocnit se jejich majetku. Naštěstí je tu odvážný náčelník Apačů Vinnetou a jeho přítel, statečný bílý lovec Old Surehand, kteří se o plánu dozví a rozhodnou se nové osadníky varovat dřív než bude pozdě. To se ovšem ukáže být mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Bandité, kteří se vetřeli mezi osadníky, už si totiž získali důvěru nezkušeného soudce Leadera, který má v kraji nastolit pořádek. Navíc je třeba přesvědčit Šošony, že Supové jsou pro všechny, tedy i pro indiány samotné mnohem větším nebezpečím než Bauman, který v žalu nad smrtí ženy a dcery smrtelně urazil náčelníka Wokadeha i celý kmen
ZDROJ: csfd.cz (text oficiálního distributora)


MŮJ NÁZOR

Budete se možná divit, ale ten to film se Stewartem Grangerem patří mezi mé srdcovky. Spolu s Vinetou I, II, III a Pokladem na Stříbrném jezeře ho považuji za moji pátou nejoblíbenější máyovku. Old Shatterhanda zde vystřídal Old Surehand, kterého ztvárnil díváky ani štábem neoblíbený američan Stewart Granger, jenž se povyšoval nad všechny, nevyjímaje i Piera Briceho. Když však tohle všechno dáme stranou, zjistíme, že to není tak špatný dobrodružný film, jak se o něm možná mluví. Jako knižní předlouhou mu byly dva romány Karla Maye - Syn lovce medvědů a Duch Liana Estacada. Tvůrci si samozřejmě z děje vzali jen něco a zbytek upravili podle sebe, jak už bylo v máyovkách zvykem. Příběh Mezi supy je však velmi poutavý a nejsou v něm hluchá místa. Děj je opět zasazen do krásné přírody, doladěn spoustou vtipných momentů, o které se stará sympatická postava poplety a přítele Old Surehanda Old Wable. Samozřejmě není nouze o přestřelky a napívané souboje. Velmi kladně hodnotím i český dabing, který v máyovkách odvedl skvělou práci! V tomto díle obzvláště!

Obecně se považuje zdejší vůdce banditů George Preston za nejslabšího padoucha celé série. Já bych to až tak kriticky neviděl. V tomto filmu je oproti ostatním rozdíl ten, že hlavní záporňák není vůdce padouchů, jak tomu je ve většině filmů, ale jeden z jeho mužů, převlečený za kněze Tobiáše Bárta, pravým jménem Stealing Fox. A právě Stealing svoji roli sehrál bravůrně. Další skělou roli vystřihla Elke Sommer, alias Anie, která do filmu Mezi supy přinesla pěknou dávku ženství. I tady se setkáme s menší rolí Terence Hilla nebo větší rolí Martina Baumana, ztvárněnou Götzem Georgem, jenž propůjčil tvář třeba i Fredu Engelovi v Pokladu na Stříbrném jezeře. Další věc, kterou na tomto filmu zbožňuju je melodie složená právě pro postavu Old Surehanda. Když ji slyším, připadám si jako bych seděl na koni vedle něj a proháněl se vyprahlou prérií. Myslím, že z mého hodnocení je jasně cítit, že Mezi supy mám opravdu rád a osobně tento film považuju za nejlepší máyovku s Old Surehandem!

HODNOCENÍ: 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama