Květen 2011

COLUMBO 1x05 - SEMÍNKO POCHYB

30. května 2011 v 14:40 | Kyle |  COLUMBO

STRUČNÝ DĚJ

VRAH: Martin Hollister (Eddie Albert)
ZMÍNKY O ŽENĚ: 1
CELKEM: 16

Helen Stewart a její matka se stanou náhodnými svědky vraždy. To, co zprvu vypadá jako nevinný výlet plachetnicí, se pro obě stane traumatizujícím zážitkem. Ze zátoky zahlédnou, jak jistý muž v županu před svou vilou zastřelí uniformovaného soka. Policie zprvu odmítá svědectví uvěřit, neboť zločin měl podle všeho spáchat válečný hrdina na odpočinku a námořní generál Martin Hollister. Jenom inspektor Columbo se nenechá zastrašit slavným jménem a zahájí vyšetřování. Ale v domě generála se mu nepodaří najít ani oběť, ani vražednou zbraň. Když je o několik dní později na pláž vržena mrtvola poručíka Rogera Duttona, není si již Helena vůbec jista, zda se osudného dne nestala obětí optického klamu. Samolibý generál se mezitím stačil s Helenou spřátelit a zdá se, že spravedlnosti nakonec přece jenom unikne. Ale jeho ješitnost se mu nakonec stane osudnou.
(CSFD.cz)

MOJE HODNOCENÍ

V pořadí už pátá columbovka mě jako zarytého fandu nepatrně zklamala. Tento díl opravdu není můj šálek kávy. Oproti předchozím dvěma dílům, kdy v rolích vrahů excelovali Cassidy a Culp mi tento vrah, ztvárněný neméně slavným Eddiem Albertem, přijde poněkud chladný a bez chuti. Prostě takový suchar... Vyšetřování také není bůhví jaké, chvílemi je to i trochu nuda. Na druhou stranu nesmím nezmínit skvělou scénu na lodi vraha, kde je Columbovy při rychlé plavbě "tak trochu nevolno" :) Podobně jako v díle Vražda podle knihy se zde ukáže, jak je pro vraha špatné, když do jeho plánu zasáhne třetí osoba. A to byla také jedna z příčin neúspěchu vraha. Ale hlavně nesmíme zapomenout, že vyšetřování vede "svérázný" Columbo, pro kterého to nebyl zrovna těžký případ. Závěrečné odhalení jsem tak trochu i čekal. Když to vemu kolem do kola, jedná se o jeden z nejslabších dílů...

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 70 %


SHANTKAN II: 2. ČÁST - TROJICE MUŽŮ PISTOLNÍK

22. května 2011 v 16:05 | Kyle |  SHANTKAN II.
Druhá série pokračuje druhou částí a opět se máte na co těšit! Slibovaný "trojdílný subpříběh" o trojici Santigo, Cristien a Jeremy začíná! V této speciální části na vás čekají chmury minulosti mexického pistolníka Santiga el Cuera!

Tobiášův příběh mě zarazil. Předpokládal jsem, že jeho zbožný život nemohl být ničím výjimečný, ale ukrutně jsem se spletl. V životě ho už zajisté postihla řada nepříjemných věcí, na které jsem nepomyslel. Během cesty jsme si i nadále povídali a sám jsem byl překvapen, jak si oba rozumíme. Urazili jsme několik dalších mil a chvíli před setměním jsme se utábořili, abychom v tomto lese přečkali další noc. Rozdělali jsme oheň, vyhotovili si lůžka a prozkoumali přilehlé okolí. Nad ohněm jsme si opekli maso z uloveného jelena a dostatečně najezení jsme se chystali ulehnout.

SHANTKAN II: 1. ČÁST - SLUŽEBNÍK BOŽÍ

11. května 2011 v 13:42 | Kyle |  SHANTKAN II.
První část II. série je konečně tady. Sám jsem zvědavý, jaký na vás zanechá dojem. Jedná se o první kapitolu, která se zabývá minulostí jedné z postav, tzv. flashback. Přeju pěkné počtení...

Při poslechu Santígových slov mě až zamrazilo v zádech. Vyprávěl o věcech, které prostě nebyli možné. Co myslel bájným černým koněm? Nesmrtelným indiánem a tím vším? Šla mi z toho hlava kolem. "Dobrá, stačí." Řekl jsem, abych ukončil Santigovo zvláštní, leč zajímavé vyprávění. "Jsem rád, že jste se mi svěřili. Opravdu." Poděkoval jsem s úsměvem na tváři. "Dost bylo řečí, musíme pokračovat dál, než nastane večer." Zavelel Santigo a já pobídl koně, aby se klidným cvalem rozešel kupředu.

SHANTKAN: II. SERIE

5. května 2011 v 20:47 | Kyle |  NOVINKY
Prvních 14. částí Shantkanu je už minulostí. Příběh však zdaleka nekončí. Vlastně, stále jsme relativně na začátku. Pokud vás zajímá, na co se můžete těšit v další sérii, v pořadí druhé, tak tohle je článek právě pro vás.

  • Velký důraz jsem kladl na hlubší poznávání postav. Hlavně jejich minulosti. Připravil jsem pro vás speciální tři části, které na sebe budou navazovat a postupně nám přiblíží minulost Santiga, Cristiena a Jeremyho. Kapitoly ponesou názvy - Trojice mužů - pistolník, Trojice mužů - zloděj koní, Trojice mužů - strážce zákona
  • Stejným způsobem bude odhalena minulost nové postavy a sice kněze Tobiáše
  • Do děje nám zasáhne i ženská postava
  • Další průběh děje nás utvrdí v tom, že naši hrdinové nejsou v Tančících horách opravdu sami
  • A na závěr jsem si pro vás nechal asi největší lákadlo. Jedná se o nejnovější záhadu, lépe řečeno o záhadnou postavu, se kterou se sice nebudeme setkávat tak často, ale o to víc vás bude zajímat její původ a postavení v ději

UPOUTÁVKA


SHANTKAN: 14. KAPITOLA - PLÁN CESTY

3. května 2011 v 14:43 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE

Zůstal jsem zaraženě stát, zírajíc na misionáře, který zřejmě vůbec netušil, do jakých hor se to vydal. Zřejmě byl tak polapen svoji vírou, že na něj okolní tajemné prostředí vůbec nedoléhalo. "Co se vám přihodilo?" Zeptal se Cristien a ukázal na knězovu raněnou ruku. Misionář Tobiáš Gilbert nejprve zvolal. "Ach, tak ruka synu. Málem bych na ni v tom fofru zapomněl." Poté následovalo vysvětlení. "Zrovna jsem tu sbíral několik bylinek, když v tom se zde najednou objevil menší medvěd!" Opět jsem zůstal nevěřícně stát s pustou do kořán. A nejen já, ale i mí tři noví přátelé. Tobiáš svoji potyčku s medvědem popisoval takovým způsobem, jakoby vlastně o nic nešlo. "Tlapou mě zasáhl do mé pravé ruky a já jsem upadl na zem. Okamžitě jsem si vzpomněl, že jediná možnost, jak přežít, je hrát mrtvého. Zůstal jsem nehybně ležet a v duchu jsem přeříkával jednu motlitbu za druhou. Bůh moje prosebné volání zajisté vyslyšel a za několik málo sekund si mě medvěd přestal všímat. Než jsem se nadál, ztratil se někde v lese."

SHANTKAN: 13. KAPITOLA - KNĚZ

1. května 2011 v 17:55 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
Po delší pauze je Shantkan zpět. A úvodem mám pro vás hned několik informaci. I když jsem se původně rozhodl, že tento příběh nebude rozdělen do sérií, tak své slovo změním. Z hlediska plánování děje mi forma sériií vyhovuje víc. Takže tato část je předposlední v I. sérii.

Podařilo se nám vystopovat a ulovit jelena, což byl velký úspěch. O zásoby jsme se bát nemuseli. Alespoň na několik dalších dnů. Krátce po skolení tohoto krásného zvířete jsem k jeho nehybnému tělu přiklekl a v duchu jsem mu vzdal čest. Vytáhl jsem ze svého opasku nůž a začal jelena stahovat z kůže, abychom se dostali k masu, které bylo naší hlavní prioritou. Bylo u toho zapotřebí hodně trpělivosti, neboť jelení kůže byla velmi tuhá, avšak můj nůž byl kvalitně nabroušený, takže to nešlo zas tak špatně.

"Jeremy," ozval se Santigo. "Vrať se k místu, kde jsme nechali naše koně. Přiveď je sem." Jeremy nic nenamítal. Obrátil se na druhou stranu lesa a vyšel pro naše statné oře. Já jsem mezi tím pokračoval ve stahování kůže. Podařilo se mi odříznout velký kus v celku, který jsem se rozhodl, že si schovám. V chladných nocích, které tu určitě zažijeme, se bude určitě hodit. Naporcoval jsem maso, i když mi bylo hned od začátku jasné, že spoustu ho tu budeme muset nechat. Udělal jsem menší porce a rovnoměrně jsme si je rozdělili do vaků na zásoby. Z jelena jsem se snažil využít naprosto vše. Schoval jsem si i trochu tuku, za jehož pomoci jde snadněji rozdělat oheň, zejména pokud je dřevo navlhlé po dešti.

Jeremy zatím postupoval lesem zpátky pro koně. Les to byl rozlehlý a stromy v něm rostli velmi nahusto. Mimo ně zde bylo k vidění i množství menších keřů a rovněž vysoká tráva. Jeremy byl takřka v půlce cesty, když v tom se místy, kudy procházel, prohnal nečekaný závan větru, který přetrvával i několik dalších sekund. Vítr se zčista jasna zvedl a rapidně zesílil. Jeremymu to bylo hned divné. Vždyť doposud o žádném větru téměř nevěděl. Zmocnil se ho ten nevděčný pocit, že to není jenom tak. Okolní les na něho začal dopadat a Jeremy znejistěl. Celé to na něj působilo jinak. Byl to sice jenom vítr, ale v jeho závanech se neslo něco zvláštního. Něco, co mu bylo hned od začátku proti srsti. Zmateně se začal kolem se rozhlížet. Ze strany na stranu a zase zpátky. Svůj zrak upíral na každý kout lesa, kam jenom dohlédl. Celé mu to připadalo jako zlý sen. Když v tom jako kdyby někoho spatřil. Byl to jen okamžik, ale jakoby několik metrů před ním někdo stál. Někdo zvláštní a tajemný. Někdo jako indián, pomalovaný temnými šamanskými symboly. Jeremy nevěřícně přimhouřil oči a několikrát zamrkal, a když se k onomu místu opět podíval, nikdo tam nebyl. "Že by se mi to všechno jen zdálo?" Zeptal se sám sebe. Vítr postupně ustal a vše se vrátilo do normálu. Jeremy nad celou událostí jenom pokrčil rameny a pokračoval dál.

Za pár desítek minut byl zpět i s koňmi. O zvláštní události, která ho postihla, se nám ani nezmínil. Sbalili jsme zásoby, usedli na koně a vyrazili dál na sever, hlouběji a hlouběji do hor. Nijak jsme nechvátali. Jeli jsme v poklidném tempu, abychom koně příliš nevyčerpávali. Urazili jsme několik dalších kilometrů, když v tom jsme v tomtéž lese narazili na něco, co bychom tu vůbec neočekávali. Přesně řečeno na někoho! Mezi stromy jsme spatřili ležet člověka! K tomuto místu jsme tryskem zamířili, abychom všemu přišli na kloub.

Dorazili jsme k neznámému cizinci a seskočili dolů z koní. Na zemi ležel zraněný muž středního věku, oblečený jako kněz. Byl v bezvědomí a tak jsme mu hlavu polili vodou z čutory, aby se probral k sobě. "Oh, co to…sakra moje hlava?" Ozvalo se z úst cizince, jehož pravá ruka byla poznamenána drápy nějaké šelmy. Muž na nás pohlédl a nevěřícně na nás zíral. Santigo pomohl muži vstát a během toho se cizinec zeptal. "Kdo jste pánové?" Santigo odpověděl. "Moje jméno je Santigo el Cuero. Tohle je Cristien, Jeremy a Rikeato." Ukázal na nás. "A kdo jste vy?" Zeptal se pro změnu Santigo. Cizinec si oprášil svoje černé šaty a překontroloval si zranění ruky. "Moje jméno je Tobiáš Gilber. Jsem misionář a putuju napříč těmito horami, abych na jejich druhé straně mohl šířit víru boží."

SHANTKAN

1. května 2011 v 17:37 | Kyle |  SHANTKAN


Děj Shantkanu začíná velmi rychle. Ocitneme se ve starém kamenném lomu, ve kterém trojice dobrodruhů "něco" hledá. O několik dní později, se zastavují v malém městečku nedaleko Tančících hor, kde schání nějakého stopaře a průvodce do těchto hor. A právě tu narazí na idniánského mestica Rikeata, který je má zdejšímu horami provést. Avšak je zde háček. Podle starých indiánských legend jsou tyto hory chráněny dávnými idniánskými duchy a ti do do nich vstoupili, se už nikdy nevrátili...Za hranicí tajemna

Naši hrdinové jsou už několik dní na cestě napříč Tančícími horami. Tato série klade velký důraz na minulost třech hlavních postav, o kterých se toho dozvíte opravdu hodně. Nesmíme však zapomenou na okolní hory a na tajemno s nimi spojeným. V Tančících horách opravdu někdo žije, někdo tajemný a rozhodně nechce, aby se o tom kdokoli dozvěděl.Legenda o jezeře

Ve třetím pokračování se konečně setkáváme se záhadnými lidmi, kteří obývají Tančící hory. Příběh touto částí dostává daleko větší spád a pomalu začnou přicházet i odpovědi. Avšak objeví se i nové záhady... Naši hrdinové se dostanou bezprostředně k jezeru Shantkan a pokusí se odhalit tajemství, které skrývá po mnoho desetiletí.