Únor 2011

COLUMBO - PILOT II: VÝKUPNÉ ZA MRTVÉHO

27. února 2011 v 20:02 | Kyle |  COLUMBO
První film o Columbovi sklidil větší úspěch, než tvůrci původně zamýšleli. Jejich prvotním záměrem bylo natočit kvalitní detektivku, což se jim povedlo. Nátlak diváků byl až tak velký, že přinesl o tři roky později, pokračování. Opět se ještě nejednalo o součást seriálu, ale o film - Výkupné za mrtvého. Od prvního pilotního dílu se poněkud lišil, hlavně při detailnějším pohledu. Columbo se sice ještě tak neprezentuje svými klasickými rysy (auto, pes..) ale v poklidu bafá doutníky, vypráví o ženě a své rodině...

STRUČÝ DĚJ

VRAH: Leslie Williemsová (Lee Grant)
ZMÍNKY O ŽENĚ: 5
CELKEM: 9
Úspěšná advokátka Leslie Williemsová zavraždí svého muže, také právníka Paula Williemse, protože by jí mohl stát cestě v jejím kariérním růstu. Mrtvolu manžela zabalí do plachty a shodí do moře. Pro polici si vymyslí důmyslnou historku. Předstírá, že její muž byl unesen, vyhotoví falešný dopis od vyděračů a ze sestříhaných telefoních pásků sehraje rozhovor s manželem, který jí od vyděračů volá. Poručíkovi Columbovi, který je k případu také přizván, se však zdá chování Leslie podezřelé. Celou dobu vše dobře snáší a když jí její manžel "jakože" volá od vyděračů vůbec se ho neptá, jestli je v pořádku. Po předání výkupného se dozví, že její manžel byl objeven mrtev a Leslie omdlí. To se poručíkovi také nezdá. Vždyť až do teď byla silná a okolnosti kolem únesu snášela nad míru dobře. V tu chvíli začalo být Columbovi jasné, že tu něco nehraje...

MOJE HODNOCENÍ

Tenhle díl zrovna nepatří k mým oblíbeným, první pilotní film se mi líbil víc. Zde je vrah také chytrý a dobře si promyslí plán vraždy, ale oproti Dr. Flammingovi mi přijde Leslie Williemsová poněkud nevýrazná. Hudba mě taktéž příliš nezaujala, avšak docela se mi líbili zajímavé střihové pasáže nebo prolínání jednotlivých záběrů. Na tehdejší dobu (1971) docela solidní. Nicméně postava Columba se zde krásně kristalizuje, téměř na každém záběru ho můžeme vidět v baloňáku a s doutníkem v puse. Pes ani auto tu sice ještě není, ale řeči o ženě, pane jo! Těch tady je.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 70%


COLUMBO - PILOT: VRAŽDA NA PŘEDPIS

18. února 2011 v 18:57 | Kyle |  COLUMBO
Zdravím vás. Před časem jsem se rozhodl založit blog věnovaný poručíkovi Columbovi, ale jak si jistě bystřejší z vás všimli, už jsem ho strašně dlouho neaktualizoval. Rozhodl jsem se, že to hlavní z něj přesunu na tento blog. A touto hlavní věcí jsou recenze jednotlivých dílů. Začnu pochopitelně od začátku.

Úvodem bych řekl, že první dvě epizody do seriálu zdá se nepatří, protože byli natočeny jako filmy. Jedná se o díly -  Vražda na předpis a Výkupné za mrtvého.

A ješte jedna věc. Při každém sledování tohoto mého veleoblíbeného seriálu si zapisuju, kolikrát se poručík zmíní o své ženě, kterou nikdo nikdy neviděl. Sám jsem zvědavý, na jakém čísle se zastavím...

PILOT 1 - VRAŽDA NA PŘEDPIS


STRUČNÝ DĚJ

VRAH: Doktor Ray Flamming (Gene Barry)
ZMÍNKY O ŽENĚ: 4

Psychiatr Dr. Ray Flamming se rozhodne zabít svoji majetnou ženu a pomoct mu v tom má jeho milenka Joan Hudsonová. Dohromady připraví téměř dokonalý plán, který představuje pro oba dva perfektní alibi. Nicméně spáchat dokonalou vraždu je nemožné a v jejich plánu nastanou trhliny a jednou z nich je právě Flammingova milenka Joan, která je slabým článkem vraždícího dua.

MOJE HODNOCENÍ

Hned z kraje musím zdůraznit jedno. První díl není tak úplně "columbovský." Nenosí tak svůj pomačkaný baloňák, nemá psa ani auto. Nicméně už zde jde vidět, jakým směrem by se mohlo ubírat pokračování, které původně nebylo vůbec v plánu. Teď už k samostatné epizodě. Musím říct, že pro začátek to nebylo špatné. Vražda se na první pohled může zdát velmi promyšlená, ale vrah nepočítal, že případ dostane právě šťoural Columbo, kterého znepokojí sebemenší detail. Většinou se o tom zmiňuje stylem: "Trápí mě jedna maličkost, určitě to nic neznamená..." A z těchto maličkostí poskládá mozaiku, usvěčující vraha.
Vražda na předpis je solidním začátkem dlouholetého seriálu, vrah má svůj charakter, je chytrý, uvažuje nad Columbovým postupem vyšetřování, ale jak jsem uvedl na začátku. Slabinou byla jeho milenka, která však byla pro provedení vraždy nezbytná... Hudba taky není špatná, nic velkolepého ale dobře vtahuje do děje.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 85%


SHANTKAN: 8. ČÁST - VÍTEJTE V TANČÍCÍCH HORACH

12. února 2011 v 18:37 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
s8
Po delší odmlce je tu opět kapitola Shantkanu. V ní naší hrdinové konečně vstoupí do bájných Tančících hor a jejich dobrodružství tímto dnem vypuká naplno.

SHANTKAN: 7. ČÁST - BÝVALÝ ŠERIF

4. února 2011 v 13:45 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
s7
Další část Shantkánu nás zavede nedaleko Tančících hor. Dále také blíže představí jednoho z trojice mužů, konkrétně Cristiena Ferowa...

Nasedli jsme na koně a ztratili se v černo-černé tmě. Mé rodné město Tombstowe jsme nechali za sebou a jeli jsme vstříc dobrodružství, o kterém jsme neměli ani ponětí. Tančící hory nebyly od města příliš vzdálené. Dalo by se říci, že Tombstowe takřka "olizovaly." Byly opravdu blízko. To byl jeden z důvodů, proč do města nepronikali noví obyvatelé. Obchodníci se mu vyhýbali při jarmarcích a cirkusy či varieté byly pro Tombstowe velká neznámá. Nikdo tu nechtěl žít. Každý se bál povídaček a báchorek, které se o tomto místě vyprávěly. Kdo ví, co je na nich pravdy? Možná vůbec nic, ale tomu bych úplně nevěřil. Myslím si, že to není jenom tak. Přece nikdo nezačne vyprávět jen tak něco, co není vůbec pravda. Leda, že by tím chtěl něco zamaskovat, aby do hor nikdo nevstupoval. Ale proč by to ten "někdo" dělal? Mysl mi to vůbec nebrala. Za ty desítky let, co Tombstowe existuje, se zde vytvořila komunita asi stovky obyvatel, pro které je odchod z města něco nemyslitelného. Naučili se zde v sousedství těchto hor žít a zůstanou tu až do
smrti.

SHANTKAN: 6. ČÁST - OPILÝ CIZINEC

3. února 2011 v 12:58 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
S6
Další kapitola Shantkanu se bude věnovat jedné z hlavních postav a to konkrétně Jeremymu. Ten nás zavede opět do saloonu, ve kterém poteče proudem rum, jenž bude předcházet první menší akci...

Jeremy si to namířil za ním. Jakmile vešel, nemohl si nevšimnout skvělé atmosféry, která zde panovala. Místní chlapi, pistolníci, lovci i prostí farmáři zde posedávali u kruhovitých stolů a svižně mastili karty. Na stole pochopitelně nesměla chybět láhev kořalky, nejlépe wiskey. Nalevo od podlouhlého baru hrál na piáno místní hudebník, brnkající na černobílé klávesy piána chytlavé melodie, svádějící k tanci. Kousek od piána stálo vyvýšené podium, na kterém dováděli tanečnice s dlouhými barevnými sukněmi. Byl to zkrátka večer jako každý jiný. Lidé se tu uměli skvěle bavit a místnímu barmanovi krásně vycházely kšefty.

PATRICK SWAYZE

2. února 2011 v 20:15 | Kyle |  OBLÍBENÉ OSOBNOSTI
ps
O tomto herci jste se tu mohli v posledních dnech dočíst hodně. Patrick Swayze je prostě člověk, který mi jako skvělý herec, neskutečným způsobem přirostl k srdci. Po zhlédnutí Hříšného tance, který běžel v televizi minulý čtvrtek, jsem si už po několikáté uvědomil, o jakého skvělého herce a člověka, svět přišel.

Patrick Swayze se narodil v roce 1952 a bohužel zemřel na následky rakoviny slinivky v roce 2009. Na tohoto herce opravdu nedám dopustit. Patří k mým TOP oblíbencům. Nejvíce se mi líbil ve filmu Bod zlomu, kde ztvárnil surfaře a padoucha Bodhiho.

Tímto článkem chci Patrickovi vzdát čest, která mu právem zaslouží a doufám, že na něj bude dlouho vzpomínáno. Ja ná něj rozhodně nezapomenu.