Leden 2011

BOD ZLOMU

30. ledna 2011 v 14:39 | Kyle |  MOJE ŽVÁSTY
pb
Čtvrteční Hříšný tanec mi připomněl další skvělý film, ve kterém hrál Patrick Swayze. Je to Bod zlomu, který vypráví o mladém agentovi Johny Utahovi (Keanu Reeves), který má za úkol vyřešit vykrádání bank, které probýhají po tři roky pouze v letní sezoně. Loupeže jsou specifické tím, že zloději nosí masky amerických exprezidentů. Johny spolu se svým kolegou přijdou na to, že zloději jsou zřejmě surfaři.

Johny se mezi ně dostane a snaží se přijít případu na kloub. Pomyslným vůdcem skupinky surfařů je jistý Bodhi (Patrick Swayze), který hledá tu největší vlnu. Má se tak stát za rok, kdy k australskému pobřeží dorazí padesátiletá bouře. Johny se s Bodhim zpřátelí, ale jakmile přijde na to, že se opravdu jedná o exprezidenty, stanou se z nich nepřátelé. Konec filmu se odehrává v Austárálii, kde Bodhi pozoruje obrovské vlny. A jak to dopadne? To už vám prozrazovat nebudu, ale upřímně, stojí to za to.

Tento film ukazuje Patricka Swayzeho, jak ho možná neznáte. Pro mě osobně je to jeho nejlepší role.


HŘÍŠNÝ TANEC

28. ledna 2011 v 12:40 | Kyle |  MOJE ŽVÁSTY
HT
Jsou filmy, na které se podíváte jednou a to je vše. Na druhé straně jsou takové, které neomrzí ani po tisícím zhlédnutím. Jedním z nich, je alespoň pro mě, slavný Hříšný tanec. Tento film proslavil dvojici Jeniffer Grey a Patricka Swayzeho, kteří se díky němu stali nezapomenutelní. Vůbec Patrick Swayze je jeden z mých oblíbených herců. Zbožňuju s ním filmy jako Duch, Bod zlomu o Hříšném tanci ani nemluvě. Škoda, že už není mezi námi...

Někdo může namítnout, že tento film je hlavně pro ženský. Něco na tom možná bude, ale já na tento film nedám dopustit a vždy se na něj rád kouknu. Ať si říká, kdo chce, co chce!
SHANTKAN: 5. ČÁST - PO SETMĚNÍ

25. ledna 2011 v 14:11 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE

s5
Shantkan pokračuje svojí 5. částí, která je trošku kratších rozměrů. Není nikterak zlomová, ale najdete v ní jednu podstatnou informaci o hlavním hrdinovi...

S neočekávanými hosty jsem se přesunul zpět do mého domku. Stále jsem je vůbec neznal, ale po našem rozhovoru mi bylo jasné, že mi nechtějí ublížit. Pořád mi vrtalo hlavou, co ti muži v Tančících horách hledají. Zajisté to musí být něco velmi významného, když po tom tak horečně prahnou. Hory jsem však vůbec neznal a nevěděl jsem, co od nich můžu čekat. Santigo se mi však zmínil, že zdejší lidé si moje stopařské dovednosti a schopnosti orientovat se nebezpečné divočině, velmi pochvalují. To bylo také jedním z důvodů, proč mě vyhledali.

Ze zaprášené skříňky u postele jsem vytáhl větší kožený vak, do kterého jsem si zabalil nejnutnější věci. Trochu jídla, čutoru s vodou, ale také deku, protože noci nebývají vždycky teplé. Nesměla rovněž chybět má dlouhá puška, vyzdobená orlími pery a barevnými malbami. Nicméně pro jistotu sebou vždy nosím tomahavk, se kterým mě můj otec naučil velmi dobře zacházet.

"Poslyš indiáne, máš vůbec nějakého koně?" Křikl na mě Cristien, pohupující se na zadních nohách židle, div neupadl na zem. Než jsem mu však odpověděl, musel jsem uvést jednu věc na pravou míru. "Já nejsem indián," pronesl jsem a Santigo a ostatní nechápavě zkřivili obličeje. "Tak proč tak vypadáš?" Namítl Santigo a v tu ránu jsem pocítil, že atmosféra nepatrně zhoustla. Kéž bych radši mlčel, prohnalo se mi hlavou, ale už jsem to nakousl, tak jsem považoval za nutné, vše vysvětlit. "Nejsem indián, ale mestic." "Mestíííc?" Zvolal dlouze Jeremy. "Co to sakra znamená?" Dodal zvídavě. Pokračoval jsem tedy. "Můj otec byl běloch z východu a má matka indiánka. Proto nejsem čistokrevný indián. Jedinci jako jsem já, jsou nazýváni mestici. Za svůj původ se však vůbec nestydím. Byl jsem vychovaný v duchu obou národů a vždy se rád hlásím i na stranu mých rudých bratrů."
Trojice přikývla. Nicméně na jejich prvotní otázku jsem neodpověděl. "Máš tedy nějakého koně Rikeato?" Zopakoval Cristien a já si teprve až teď uvědomil, že jsem jeho otázku nezodpověděl. Zakroutil jsem hlavou a tiše pronesl. "Bohužel ne." "Nevadí," Promluvil Santigo. Obrátil se na Jeremyho a pokračoval v rozmluvě. "To bude pro tebe práce. Brzy se setmí, toho musíš využít. Ve městě je spousta koní, jednoho z nich vyber a doveď ho sem. My vše připravíme a jak se objevíš, hned vyrazíme." Jeremy se bez jakýchkoli námitek zvedl a opustil můj domek. Nezbylo mi nic jiného než pořádně kulit oči. Raději jsem pokračoval dál v balení a jen letmo jsem si představoval, co asi Jeremy dělá.

Jeremy vyšel ven z mého domku a namířil si to přes verandu k uvázaným koním. Od dřevěného zábradlí odvázal toho svého a hbitým pohybem se vyhoupl na jeho hřbet. Pevně stiskl koženou uzdu a tichým pokynem "hi jé," přikázal hnědému hřebci s dlouhou hřívou vyrazit kupředu. Kůň se rozeběhl pomalým cvalem k městu. Slunce už bylo z velké části schované za vrcholky hor a noc se s každou minutou blížila. Za pár minut dorazil do města. Koně zanechal před zdejším saloonem a opřel se u jeho vstupních dveří. Pohledem přejížděl přes zákazníky saloonu, jakoby čekal, až narazí na toho správného člověka. Několik desítek minut zde normálně postával, když v tom si všiml, jak k saloonu míří nějaký cizinec. To bylo přesně to, co potřeboval. Pan neznámý si uvázal koně téměř na stejném místě, jako Jeremy. Přešel přes několik schodů a vstoupil do saloonu, ve kterém to žilo!

SHANTKAN: 4. ČÁST - V SALOONĚ

16. ledna 2011 v 14:34 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
S4
Čtvrtá část Shantkanu odhalí z jakého důvodu Rieketa navštívila trojice cizincků, jež prozkoumávala opuštěný kamenný lom...

SHANTKAN: 3. ČÁST - TOMBSTOWE

12. ledna 2011 v 18:23 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
S3
A je tu další část nové povídky. Děj se diametrálně změní. První dvě kapče byli něco jako "prolog" celému příběhu. V této části se dostáváme k hlavnímu hrdinovy, kterým je mestic Rikeato... velké dobrodružství může začít!

SHANTKAN: 2. ČÁST - SKRYTÁ KOBKA

7. ledna 2011 v 12:59 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
S2

"Tohle je snad cesta do pekla," Odplivl si Cristien a zhluboka se nadechl vzduchu, který byl plný rozvířeného prachu. Už jsou daleko od vstupní šachty a dýchání není snadné. V lomu je dusno a neproudí sem vůbec žádný čistý vzduch. "Peklo? Tak to vypadá jinak," ušklíbl se Santigo a pokračoval v nastoleném tempu. "A kam to vlastně míříme?" Osmělil se promluvit Jeremy. "Naším hlavním úkolem je dostat se do středu dolu. Mělo by to být velké kruhovité prostranství s vysokým stropem. Říká se, že někde tam je ukryta stará indiánská chodba, které by nás měla zavést k tomu, co hledáme." Odvětil Santigo a ještě více zrychlil.

Chodby kamenného lomu se všelijak proplétaly. Vůbec není divu, že za dobu jeho aktivní činnosti, se v jeho útrobách ztratily desítky lidí. Nicméně Santigo je velmi obezřetný a plní rady, které mu dal jistý muž, jež se mu o tomto dole zmínil. Poradil mu, že vždy má jít doprava. "Pokaždé, když přijdete na rozcestí dvou a více cest, zahněte doprava." Stále dokola opakoval. A Santigo to také plnil. A dodržení jeho slov přineslo ovoce. Po téměř hodině bloudění dorazili do samého srdce dolu. Nebylo o tom pochyb. V kruhovitém prostranství bylo k vidění i několik zapomenutých pracovních nástrojů. Krumpáče, lopaty nebo rýče. To všechno se tu jen tak povalovalo na zemi. Vrcholem všeho bylo objevení vozu, který byl vrchovatě naplněn kameny. V dole se tehdy určitě muselo něco stát. Není normální, aby zde práce byla přerušena tak náhle.

"Docela by mě zajímalo, proč tu byla práce ukončena tak nenadále." Zamyslel se nad zvláštní situací Jeremy a jen nevěřícně kroutil hlavou. "Co teď?" Dodal po chvilce. Santigo od svých přátel popošel do středu kruhu a všelijak se točil a rozhlížel na všechny strany. Poté vyrazil k jedné ze stěn a poťukal na ni pěstí. Zvuk to nebyl nijak významný. Lomem se rozlehla ozvěna tlumeného zvuku, který byl naprosto všední. Santigo to však zkoušel dál, popošel kousek stranou a úkon zopakoval podruhé. Opět nic. Ozvěna byla naprosto stejná, jako v předešlém případě. Nicméně věděl, že je určitě blízko. Udělal další úkrok doprava a tentokrát se po jeho zabušení na stěnu lomu ozval onen požadovaný zvuk - dutý. Za touto stěnou něco je!

Santigo začal jednat. "Hej vy dva, nestůjte tam jenom tak pro nic za nic. Popadněte tady ty krumpáče," ukázal na zem, kde se tyto nástroje bez povšimnutí válely. "A pomozte mi se dostat přes tuhle stěnu." Dodal a krátce nato sám uchopil krumpáč do ruky. Široce se rozmáchl a zabořil špičatý hrot do drolící se stěny. Vyrýpl z ní velký kus kamene, vážící několik kilo. Hned na to se k němu přidali i Jeremy s Cristienem. Společnými silami se s kamennou překážkou vypořádali během několika minut.

Kusy drolené stěny a uvalených balvanů odvalili stranou, aby se mohli bez obtíží dostat do vzniklého otvoru, vedoucího někam dolů. Vstoupili do tajné chodby a nestačili se divit jejímu vzhledu. Zdi tu byly krásně vyzdobené malbami a malými soškami. Precizně vyhotovené kruhovité schody vedly trojici dobrodruhů hluboko pod zem, až je dovedli do samotného srdce tajné chodby. Tím byla překrásná kobka, která se pyšnila hned čtveřicí vysokých soch, zobrazující čtyři indiánské bojovníky. Každý byl něčím specifický.

Vytesaný bojovník úplně vlevo byl ozbrojen tomahavkem a kousek od něj se tyčil na zadní nohy medvěd s velkými tesáky. Vpravo to byl indián, nesoucí na své ruce honosného orla. Třetí rudoch vyobrazoval muže, zápasícího s černým vlkem. Poslední socha se od těch ostatních v několika směrech lišila. U třech předchozích se vždy jednalo o sousoší člověka se zvířetem. Čtvrtý indiánský válečník však nebyl doplněn o dravou šelmu. A to by nebyl ten největší rozdíl. Jakoby měl vyklované oči od havranů, tělo bylo vyobrazené s nejrůznějšími ranami a šrámy. To zajisté mělo svůj důvod, ale po tom se Santigo a ostatní ani nepídili. Jejich zájem byl jinde.

Posvátnou kobku pečlivě prozkoumali a podařilo se jim objevit to, co hledali. Uprostřed soch ležel na kamenitém stole kus smotaného pergamenu. Tři muži k němu okamžitě přiskočili. "Že bychom konečně měli štěstí?" Vykřikl úžasem Cristien a nemohl se dočkat, až do starého pergamenu nahlédne. Santigo jej rychle rozmotal a zabořil do něj svůj ostrý pohled. Krátce na to se obrátil na své přátele. "Našli jsme to!"

SHANTKAN: 1. ČÁST - OPUŠTĚNÝ LOM

3. ledna 2011 v 15:05 | Kyle |  SHANTKAN - I. SÉRIE
s1
Vánoční pauza už je pryč, a tak se můj blog opět rozjíždí. A to hned novou povídkou!!! Tou je už dlouho slibovaný Shantkan, který se od mých předešlých povídek poměrně liší. Předně nebude rozdělen na série a velká změna se bude týkat délky kapitol. Ty budou dlouhé něco kolem 700 slov, takže by to pro vás nemělo být časově příliš náročné. Doufám, že vás příběh zaujme a strávíte u něj příjemné chvíle...